ProsteSzyfr Podstawieniowy Podstawy

Szyfr podstawieniowy to inaczej szyfr cezara!

Szyfr Cezara
jest to ogólnie jedna z najprostszych technik szyfrowania, w sumie to rodzaj szyfru podstawieniowego, w którym każda litera tekstu jawnego (niezaszyfrowanego) zastępowana jest inną, oddaloną od niej o stałą liczbę pozycji w alfabecie, literą (szyfr monoalfabetyczny), przy czym kierunek zamiany musi być zachowany.

Wyobraź sobie, że przechwytujesz tajną informacją, na przykłąd:

  1. v c b i u f h c d u d
  2. i n c j a
  3. i n c j

Zdajesz sobie sprawę, że do jej rozszyfrowania potrzebujesz klucza. Klucz może być wskazówką, wzorem lub opisem metody rozszyfrowania tego tekstu. Komunikat skład się z liter alfabetu łacińskiego, ale jego znaczenie jest zagadką. A może rozwiązanie tego problemu wcale nie jest tak trudne,na jakie wygląda? Wcielmy się w rolę kryptologa, przed którym stanęło zadanie rozszyfrowania informacji. Zacznijmy od wypisania do tabeli pierwszychkilku liter szyfru. W sąsiednich kolumnach wpiszmy litery występujące w alfabecie w sąsiedztwie znaków szyfru. Dla ułatwienia wypiszmy obok wszystkie litery alfabetu łacińskiego

a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z

Co zrobić, gdy w jednym lub drugim kierunku zostanie? Zapętl alfabet, zakładając, że po literze z wystąpi a oraz przed a wystąpi z.

szyfr cezara szyfr cezara
2 litery w lewo Zaszyfrowana informacja 2 litery w prawo
t v x
a c e
b d f
s u w

Teraz pozostaje analiza otrzymanych wyników. Szybko dojdziesz do tego, że sensowne wyrazy otrzymasz już w pierwszej kolumne, w której każdą z liter zastępuje poprzedzająca ją o 2 pozycje w alfabecie łacińskim. Tak też ludzie postępywali w czasach Juliusza Cezara.

Weźmy sobie na przykład szyfr przesuwający o 3 znaki prawo. Szybko można dojść do logicznego wniosku, że każdą literę z orginalnej wiadomości trzeba zastąpić literką trzecią występującą po niej w alfabecie. Natomiast by odszyfrować informacja przebiega na odwrót, czyli każdą literę przesuwamy w drugą stronę niż przy szyfrywacji.

Są jeszcze inne szyfry oparte na tej metodzie, którą można samemu opracować, zmieniając liczby lub kierunek podstawień. Metotę całą to została udoskolona przez szyfr przesuwający wieloalfabetowy. W tym szyfrze liczba podstawień może być zawsze inna, czyli mogą być to na przykładliczby pierwsze: 3, 5, 7. W takim przypadku odnalezienie pierwszej litery polegało jak w szyfrze Cezara. Następną by znaleść można nie na trzeciej, a na piątej pozycji, a kolejną na siódmej, a później cały cykl się zapętla.


Źródła, z których korzystałam:

ProsteKoniecPodstawy